Op. Dr. Servet Karaca

Kulak Temizliği

Kulak temizliği kulağın yapısı sayesinde kendiliğinden yapılır. Dış kulak yolunun en derin kısmında bulunan yer kulak zarı olarak adlandırılmaktadır. Kulak temizleme amacı ile buraya sokulacak herhangi bir yabancı cisim, bu bölgenin zarar görmesine neden olabilir. Bunun dışında kir geriye doğru itilir. 

Kulak temizleme çubuğu kullanarak kulaklarını temizleyen kişiler, çubuktaki sıvıyı görerek kulaklarını temizlediklerini düşünebilirler. Ancak kirin temizlendiğinden daha büyük bir kısım aslında kulakta geriye doğru itilmektedir. Kulak kiri tıp dilinde buşon olarak adlandırılmaktadır. Buşon normal şartlar altında kendiliğinden dışarı atılır yani temizlenir. Ancak bazı durumlar kulak kirinin kulakta birikmesine yol açarak tıkanıklık problemine neden olabilir.

 

Kulak kiri temizlenmesi için en sık kullanılan 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında su ile yıkama, küret ile temizleme ve aspiratör ile vakumlama yer alır. Bu yöntemler arasından hangisinin kullanılması gerektiğine KBB uzmanı karar verecektir. 
Call Now Button