Op. Dr. Servet Karaca

Bişektomi

Bişektomi, elmacık kemiği ve çene arasında kalan yanak yağ yastıklarının çıkarılması işlemidir. Yağ dokusunun çıkarılmasıyla birlikte yüzde incelme meydana gelmekte çene hatlarının ve elmacık kemiğinin daha belirgin olduğu daha estetik bir görünüm elde edilmektedir.

17 yaşını doldurmuş her birey bu ameliyatı olabilir. Ancak çoğunlukla 25 yaşından büyüklere yapılır. Çünkü bu yaşta yüz hatları tam olarak oturmuş olur. Genellikle kilolu kişilere değil, vücut kilosu normal olmasına rağmen yanakları daha belirgin olup kilolu imajı veren bireylere yapılır. Aşırı kilolu kişilere, 45 yaşından büyüklere, 17 yaşından küçüklere pek tavsiye edilmemektedir.

Ortalama her iki yanak operasyonu toplam 45 dakika civarında sürmektedir. Lokal anestezi altında da oldukça konforlu ve ağrısız olmaktadır. İşlem sonrası hastaların 5 gün kadar sigara, alkol, acılı-baharatlı-asitli ve aşırı sıcak gıdalardan kaçınması gerekmektedir. İlk 3 gün yanakta ortaya ödem ve çok hafif derecede morluk oluşabilir. Şişlikler hızlıca 10 günde iner ancak yüzün inceliğinin net belirginleşmesi 2 ayı bulmakta, 6 aya kadar belirginleşme devam etmektedir. Ameliyat yapılan kişilere duruma göre ödem azaltıcı ilaçlar ve elastik bandaj önerilebilir.

Call Now Button