Op. Dr. Servet Karaca

Otoplasti

Kulak kepçesinin embiyolojik olarak gelişimi sırasında kıvrımlarının tam oluşmaması veya kıkırdaklarının büyük olmasına bağlı anarmal bir görünüm oluşabilir. Buna halk arasında kepçe kulak diyoruz. Ameliyatta oluşluşmamış bu kıvrımları tekrar oluşturup, kafa tasından ayrık duran kulağı saçlı deriye yaklaştırıyoruz.

Kulak kıvrımlarının gelişimi beş yaşa kadar erişkin halinin %80 nine ulaşmaktadır. Çocuklara beş yaşından önce kepçe kulak ameliyatı önermiyoruz. Çocuk okula başlamadan önce ameliyatın yapılmasını daha uygun buluyoruz.

Kepçe kulak ameliyatında farklı teknikler kullanılabilir. Özellikle çocuklarda kulak yapısına bağlı olarak kulağa kesi yapılmadanda kepçe kulak deformitesi düzeltilebilir. Ancak erişkinlerde genellikle kulak arkasından kesi yaptığımız tekniği tercih ediyoruz. Yapılan kesi yerinde belirgin bir iz kalmıyor. Ameliyat yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor.

Sık Sorulan Sorular

Kepçe kulak ameliyatında yapılan kesiler başkaları tarafından görülmeyecek noktalarda gerçekleştirilir. Dolayısıyla belli belirsiz bir iz kalsa dahi kulağın doğal kıvrımlarından kesi yapıldığı için kepçe kulak estetiği geçirildiği başkaları tarafından fark edilemez.

Kepçe kulak estetiği en erken yaşlardan itibaren yapılabilen estetik operasyon olarak bilinir. Kulakların gelişimi tamamlandıktan sonra (genellikle 5 yaş tamamlandığında) mümkünse çocuklar okul hayatına başlamadan bu operasyonun yapılmasında fayda vardır. Arkadaş ortamında alaylı söylemlere maruz kalınmaması adına ebeveynlerin kepçe kulak estetiği hakkında daha hassas düşünmeleri gerekir.

Kepçe kulak ameliyatı yapılmış kişilerde yüzde 5-10 oranında kulağın belli kısımlarında tekrar açılmalar görülebilir. Ancak kulak asla eski haline dönmez. Bu hastalara tekrar mini bir revizyon yapılabilir.

Ben kendi pratiğimde erişkinlere lokal anestezi altında ameliyat yapıyorum. Bunu tercih etmemin sebebi ameliyat bitiminde hastanın kulağına verdiğim şekli hastaya ayna aracılığı ile gösteriyorum ve hasta memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyorum.

Ameliyat olan bireyler aynı gün, günlük hayatlarına dönebilirler.

Ameliyat sonrası 4 ya da 5’inci günde pansumanları tamamen açıyorum ve iki hafta boyunca gece gündüz, sonraki iki hafta boyunca sadece geceleri kepçe kulak bandanası kullanmalarını öneriyorum.

Call Now Button